Orientering om saker behandlet i fagkomiteen 7. januar 2015

2. februar 2015

Nedenfor kan du lese om sakene som ble behandlet av fagkomiteen i GKRS 7. januar 2015.

Interkommunale samarbeid
Fagkomiteen jobbet videre med standard om interkommunale samarbeid. Det var spesielt problemstillinger knyttet til regnskapsføring hos samarbeidet der anleggsmidler overføres ved etablering av samarbeidet. Problemstillingen er spesielt knyttet til interkommunale samarbeid som avlegger særregnskap. Spesielt der disse får kapitalinnskudd i form av anleggsmidler.

Etter planen skal høringsutkast ferdigstilles i april 2015.

Regnskapsføring av avtaler om tilbakeføring av mottatt justeringsmerverdiavgift til utbygger
Ved utbygging av f.eks. tomteområder, er det vanlig at utbygger bekoster utbygging av kommunal infrastruktur som ved ferdigstillelse overdras vederlagsfritt til kommunen. Ved hjelp av justeringsreglene kan kommunen få tilbake merverdiavgiften på utbyggingskostnaden. Det har etter hvert blitt en vanlig avtaleform at kommunen skal tilbakeføre en andel av justeringsinntekten til utbygger.

Fagkomiteen regnskapsføringen av slike avtaler. Fagkomiteens foreløpige vurdering er at tilbakebetalingen er å se på som en avtale om vederlag for anleggsmidlet. Utgiften vil i tilfelle være kjent ved overtakelsen av anleggsmidlet. Avtalen med utbygger, blir å anse som et langsiktig lån. De årlige betalingene til utbygger regnskapsføres som avdrag på lån.

Det tas sikte på å innarbeide drøftelsen av problemstillingen og den regnskapsmessige løsningen i notatet om justering av merverdiavgift.

Nærstående parter
Fagkomiteen diskuterte hva problemstillingene med nærstående parter vil være i kommunal sektor. I første omgang er det sentralt å få definert problemstillingene, så vil definisjonen av begrepet «nærstående parter» springe ut av behovet.

Det legges opp til å utarbeide et notat om temaet og eventuelt noen tillegg til KRS nr. 6.

Andre artikler

Klikk for å se flere